Barınağımız

Sevimli dostlarımızın her zaman yanındayız.

Barınağımız Hakkında

Lefkoşa tüm sevimli dostların yanında.

Sevimli dostlarımız şehirdeki yaşamın doğal bir parçası olarak bizlerle birlikte yaşarken, belediye-sivil toplum- veterinerler ve gönüllüler hem sokaktaki hem de barınaktaki can dostlarımız için ortak hareket ediyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi, 3 yıl önce yönetimini devraldığı Lefkoşa Hayvan Barınağı’ndaki faaliyetlerle beraber sokaktaki dostlarımızın mama ve su ihtiyacını karşılarken yaralı dostlarımızın da bakımını üstleniyor.

1993 yılında gönüllü bir ekip tarafından kurulan Lefkoşa Hayvan Barınağı bugüne kadar yüzlerce köpeğe yuva ve koruma sağlamakla beraber, sadece barınma ve beslenme ihtiyaçları ile değil, aynı zamanda kayıt işlemleri, sağlık kontrolleri, aşılama, kısırlaştırma ve sahiplendirilmeleri ile de ilgilenen bir merkez olarak hizmet vermeyi sürdürüyor.

Barınağımızı hafta içi hergün 12:00-15:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Barınaktaki dostlarımızı sahiplenmek için LTB’ye kayıt yaptırmak, köpeğe ruhsat çıkarmak ve köpek için uygun bir yere sahip olduğunu göstermek gerekiyor. Sahiplendirme işlemleri için 0533 868 3377 numaralı telefondan Emre Batunlu’ya ulaşılabilir.

Her yıl yaklaşık 800 sokak hayvanına yardımcı olan LTB Sevimli Dostlar ekibi, önce geçici bir güvenli ortam sağlıyor, ardından da kalıcı bir yuva kazandırıyor. “Satın Alma Sahiplen” projesi kapsamında sevimli dostlarımıza güvenli bir yaşam sunabilmek için Lefkoşa Hayvan Barınağı Sokakta yaşayan kediler için de 20 adet kedi yuvasını kedi popülasyonunun yoğun olduğu bölgelere yerleştiren LTB Sevimli Dostlar ekibi, şehrin çeşitli noktalarında sokak hayvanları için de 9 adet mama ve su istasyonu ile her gün mama ve su ihtiyacını karşılıyor.

Başkanın Mesajı

Lefkoşa sevimli dostlarıyla daha da güzel.

Sevimli dostlarımız şehirde kimi zaman kafelerin daimi müdavimi, esnaf personeli veya parkların gece bekçisi olarak hayatın olağan akışında bizimle beraber uyum içerisinde bizlerle ortak yaşam sürdürüyor. Ve şehir sakinlerinin sevimli dostlarımız ile kurduğu duygusal ilişki onları sahiplenen, ihtiyaçlarını karşılayan, sevgi ve uyum içindedir.

Lefkoşa’nın başkent olması ve ülkeye dair tüm önemli faaliyetlerin şehrimiz ev sahipliğinde olmasının yanında her geçen gün artan nüfusu ve yaşam alanlarının genişlemesiyle birlikte sokak hayvanlarında kontrolsüz bir artış yaşanmaktadır. Ülkede bu konuda sistemli bir şekilde hareket edilmediğinden ötürü kontrolsüz bir şekilde çoğalan sokak hayvanlarının varlığı belli gerekçelerden ötürü bir sorun olarak algılanmaya başlandı.

Lefkoşa Türk Belediyesi olarak “Bu şehirde tüm canlılar değerlidir” diyerek şehirdeki sevimli dostlarımız için bir ekip oluşturduk.

LTB Sevimli Dostlar Ekibi şehirdeki sevimli dostlarımız için hem sahada faaliyet sürdürürken hem de ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde projelerini hayata geçiriyor. Bu amaçla katılımcılığı benimseyen ekibimiz belediye-sivil toplum- veterinerler ve gönüllüler ortak hareket ediyor. Aşılama, kısırlaştırma, koruma ve barınma, ekibimiz faaliyetleri arasında yer alıyor.

1993 yılında gönüllü bir ekip tarafından kurulan ve bir sivil toplum örgütümüzün zor şartlarda uğraş verdiği mevcut barınağı; 2018 yılında Lefkoşa Türk Belediyesi olarak hukuki mücadeleler sonucunda uzlaşıya vararak devraldık. Öncelikli hedefimiz Lefkoşa’da bulunan sokak hayvanlarının huzur ve refah içinde yaşayabilmesi için gerekli ortamın sağlanması oldu. Lefkoşa Hayvan Barınağı’nın mevcut durumunun iyileştirilmesi ile başlayan çalışmalarımızda ilk olarak; uzman bir ekip öncülüğünde barınak kapasitesini artırmak, barınakta bulunan sevimli dostlarımıza yönelik güvenli ve rahat bir yaşam ortamı yaratmak, altyapı çalışmaları ile mevcut durumu geliştirmek, sağlık sorunu yaşayan canlarımıza tedavi imkanı sunmak ve en önemlisi ‘Satın Alma Sahiplen’ kampanyası ile sevimli dostlarımızın kalıcı olarak yuvalanması ve her birinin mutlu bir aile ortamı kazanması için el birliği ile çalışıyoruz. Bugüne kadar yüzlerce köpeğe yuva ve koruma sağlamakla beraber, sadece barınma ve beslenme ihtiyaçları ile değil, aynı zamanda kayıt işlemleri, sağlık kontrolleri, aşılama, kısırlaştırma ve sahiplendirilmeleri ile de ilgilenen bir merkez olarak hizmet vermeyi sürdürüyor.

Barınaklar sokaktaki sevimli dostlarımızın daimi yuvaları değil, geçici olarak kaldıkları yerdir. Ve barınaklar, kapasiteleri dahilinde hizmet verebilmektedir. Bugün barınaktan sahiplenilecek her sevimli dostumuz sokakta yaşayaşan bir can dostumuzun kontrolsüz bir şekilde çoğalmak yerine; kontrol altına alınıp, gerekli sağlık denetimi yapılarak, kalıcı olarak yuvalandırılması için fırsat ve imkan sağlıyor.

LTB Sevimli Dostlar web sitesi ile çalışmalarını dijital mecraya da taşımış bulunuyor. Ekibimizin çalışmaları ve faaliyetlerine ilişkin tüm ayrıntılar bu sitede yer alıyor. Sahiplenilebilecek sevimli dostlarımıza ilişkin tüm bilgiler de sitede yer alırken, sevimli dostlarımıza online katkı sağlamak, destek olmak da artık bu site sayesinde çok kolay.

Lefkoşa Türk Belediyesi şehirdeki tüm canlılar için çalışmaya devam ederken, yapacağımız tüm çalışmalarda aynen bugüne kadar olduğu gibi gönüllüler, sivil toplum ve yurttaşlarımızla beraber hareket edeceğimize inancım tamdır.

Lefkoşa sevimli dostlarıyla daha da güzel.
Mehmet HARMANCI
LTB Başkanı

Hizmetlerimiz

Barınağımızda hangi hizmetleri sağlıyoruz.

Aşılama

Barınaktaki dostlarımızın yılda en az bir kez periyodik olarak hastalıklardan korunması amacıyla aşıları uzman veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır.

Kısırlaştırma

Veteriner Dairesi ve LTB iş birliğiyle barınaktaki dostlarımızın kısırlaştırma işlemi uzman veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır.

Koruma ve Barınma

Dostlarımızın barınağa gelişiyle birlikte boyutu, cinsiyeti, yaşı ve karakter özellikleri değerlendirilerek, birbirlerine zarar vermeyecek şekilde korunma altına alınarak huzurlu, güvenli ve mutlu olması sağlanmaktadır.

Ekibimiz

Sokakta ve barınaktaki dostlarımız için özveri ile çalışan ekibimiz.

Emre Batunlu

Barınak Görevlisi

Tolga Yamak

Barınak Görevlisi

Seda Kuğulu

Barınak Görevlisi

Hüseyin Özbengü

Barınak Görevlisi